2012. december 11., kedd

A nyári tőzike, mely az év vadvirága lesz 2013-ban, Baranyában is él.


Az év vadvirága szavazáson a nyári tőzike lett a befutó, így 2013-ban, ez a baranyai réteken és vizes erdőkben, is előforduló a faj (Leucojum aestivum) az év vadvirága. Figyeljünk rá egész évben. 

Az év vadvirága Baranyában egyre fogyatkozik, hogyan segíthetjük fennmaradását 
Baranyában, de országszerte is jellemző, hogy sajnos a rétek legeltetése, kaszálása szinte mindenhol megszűnt. Vadvirágos, gyógynövényekben is gazdag, pompás rétjeink feleslegessé váltak, így sok helyen feltörés, fásítás, energiaültetvény telepítésének áldozatai. A nedves rétek, különösen aszályos időszakokban, ráadásul még a kiszáradás miatt is veszélyeztetettek. Gyomosodnak, több ritka faj állománya csökkenhet ezeken a vízhiány miatt. A nyári tőzike is vízigényes faj, így a nedves rétek fogyatkozásával e védett faj állománya is csökken. Baranyában többfelé előfordult a 90-es évek elején még kaszált, nedves réteken a nyári tőzike. Azóta állománya itt is csökkent a rétek cserjésedése, kiszáradása és sajnos feltörése, fásítása miatt is. 
Dráva menti rét a 90-es évek elején, ahol tömeges volt a nyári tőzike.
 Akkor még kaszálták. Ma ez  a csodás rét jelentős részben becserjésedett
(Sellye. Fotó: Dénes A)
Dráva menti nedves rét a nyári tőzike élőhelye.
A nyári tőzike a tocsogós ligetredőkben is jól érzi magát.
Vigyázzunk élőhelyére.
Ligeterdő a Dráva mentén. Fotó: Dénes A. 
Dráva menti legelő az 1990-es évek elején, amikor még esténként félre kellett
állni az utakon az autókkal, hogy a legelőről hazatérő tehenek  elférjenek 
Jogos a kérdés, mivel tudnánk segíteni mi normál emberek a nyári tőzikének és élőhelyeinek fennmaradásban? Aki teheti ismertesse meg ezt a fajt minél szélesebb körben. És első lépesként sokat jelentene, hogy minél többen keressük és vásároljuk a magyar és helyi tejet és tejterméket (Baranyában a baranyait) az üzletekben és a kistermelőknél. Még jobb, ha olyat keresünk, amit legelő, kijáró tehenek adnak, hiszen az sokkal egészségesebb is, mint az életüket két négyzetméteren, az istállóban állva töltő tehenek teje.

Szöveg és fotók: Dénes Andrea

Az év vadvirága felismerése, jellemzése


Nevével ellentétben hazánkban nem nyáron, hanem április közepétől június elejéig nyíló, fél méteresre is megnövő hagymás növény, mely az amarilliszfélék közé tartozik. A szár és a levelek hamvas kékeszöldek. Húsos, tompa csúcsú tőálló levelei szálasak, kb. 1 cm szélesek. Az ugyancsak tőálló szár csúcsán hosszú kocsányokon 3–7 bókoló, harang alakú, 1–1,5 cm-es virág fejlődik. A lepel fehér, a cimpák csúcsa zöldes foltot visel.Üde, mocsaras, láposodó, gyakran időszakosan vízzel borított termőhelyeken él. Legnagyobb állományai az Alföldön, folyóink árterein tenyésznek. Élőhelyeinek kiszáradása, megszűnése miatt néhol visszaszorulóban van. Kirándulóhelyeken védelme ellenére gyakran szedik csokorba. 

Természetvédelmi értéke: 10 000 Ft.

Az ugyancsak védett tavaszi tőzike (L. vernum) kora tavasszal nyíló faj. Jóval alacsonyabb és tőkocsányán csak 1–2 virág nő. 

(Fotó és szöveg: Farkas Sándor)

Továbbiak: evvadviraga.hu


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése