2015-ös évünk is programokban gazdagon és nagy örömünkre népszerűen telt. Az év elején indultak a gyerekeknek szóló foglakozások, szakkörök, műhelyek, aztán volt sok kiállítás, terepi programok, családi -, gyerek - és felnőtt-kirándulások, vetélkedők, tanfolyamok, táborok
Télen először említendőek most is aktuális hideg égövi foglalkozásaink Rudolffal, a rénszarvassal és jegesmedvékkel, valamint Jómadarak foglalkozásunk a téli madárvédelemmel, madáretetéssel kapcsolatosan. Már második éve sikeresen zajlik a "Közös ég Közösség" rajzműhely, Pál Rita grafikus vezetésével. A rajzműhelyesek rajzaikat kiállításon is bemutatták.
Ötvös Ida néni minden évben sikeres iskolásoknak szóló múzeumi-természeti kalandozásokkal teli szakköre is elindult, és havonta okosodtak általa természetismeretben a kisiskolások.
A MAGVETŐ vetélkedősorozathoz pécsi és vidéki iskoláscsapatok is csatlakoztak.
Hétvégi családi túráinkon februárban a Víz világnapja alkalmából a Drávához, májusban fülemüle hallgatásra éjszakai túrán "csattogó csalogányok" közé. A Csipiszke túrákon a Pécsi Kulturális Központtal partnerségben, havonta, ovisokkal, míg a 2015. szeptemberében alakult Jurassic Túraklub programjain iskolásokkal indultunk útnak több alkalommal is.
Felnőttek "élethosszig tanulni" nálunk gombatanfolyamon tudtak, ami sikeresen zárult már harmadszor 2015-ben is, valamint neves partnerekkel Gyógyélelmiszer táborban is aktívan részt vettünk, júniusban.
Kiállításokban a birdphotography.hu nyit és zár már évek óta, majd a "Páratlan élvezet járni a Mecseket" a JPM Történeti Osztály kiállítása járt nálunk, ezután MesÉLővilág címmel Pál Rita grafikus kiállítása következett.
Szeptemberben hozzánk, Pécsre költözött a Weöres-galaxis, a Petőfi Irodalmi Múzeum Megmozdult szótár című vándorkiállítása, melyhez számos program csatlakozott: Szubjektív tárlatvezetések, Weöres-vetélkedő, és rendhagyó tárlatvezetés még a Mikulás is a Suttog a fenyves program keretében, a Weöres Sándor kiállítás záróprogramjaként.
A Megmozdult szótár című Weöres Sándor-emlékkiállítás
programjait meghatározta az a cél, hogy megismertessük a közönséggel a költő
pécsi éveinek jelentőségét az életműben: Weöres ifjúságának meghatározó,
pécsi éveinek élményeire alapozva a
lokális identitás erősítését célzó programokat és foglalkozásokat szerveztünk,
melyek sajátosan pécsi szemszögből
ismertetik meg a kiállítást a pécsi közönség több korosztályával is. A felnőtt közönség szórakoztatása és ismeretszerzése céljából
Weöres és Pécs (11.10.) címmel, Márton-nap előestéjén irodalmi estet
tartottunk a kiállításban, a Jelenkor főszerkesztője, Ágoston
Zoltán, és Bertók László közreműködésével..
Az anekdoták között a Pécsi Művészeti Gimnázium drámatagozatosai pécsi verseket
szavaltak, illetve megzenésített verseket adtak elő hangszeres kísérettel.
A Fényfürkész-tábor résztvevői a Múzeumok Éjszakáján |
A nyári szünidő első hetében FÉNYFÜRKÉSZEK FELFEDEZŐ HETE címmel a Fény Nemzetközi Éve alkalmából indított tehetséggondozótábort. A program záróeseménye a JPM Természettudományi Osztályának a Múzeumok Éjszakáján (június 20.), a fényÉve jegyében tervezett programsora volt. Beszámolónk a Múzeumok Éjszakájáról itt olvasható.
Természetbúvár tábor: vályogvetés, elsősegélynyújtás, állatsimogató, preparálás.. |
Ősszel a Múzeumok Őszi Fesztiválja programjai és a „Varázsló nyomában Pécsett” című múzeumi, ősziszüneti napközis foglalkozás-sorozat (10.26-28) következett, melynek keretében 8-12 éves gyerekekkel „három egész napon át” kutattuk Weöres ifjúságának emlékeit Pécsett. A tábor programjai között az illusztrációs és zenei foglakozások, és természetismereti kirándulások mellett szerepelt egy térképes-verses-rejtvényes nyomozás: a múzeumtól a Tettyéig.
2015-ös zárókiállításunk pedig a Madarak földön, égen 2016 február végéig látható
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése