2025. április 3., csütörtök

Új időszaki kiállítás

Az illusztrációk aranykora

Új időszaki kiállítás tekinthető meg április 3-tól a JPM Természettudomány Múzeumban. A Rippl-Rónai Múzeum Könyvgyűjteményének és Rovargyűjteményének anyagaiból álló kiállítás az újkori művészi szintű természettudományos ábrázolásoknak állít emléket.

A festett illusztrációk aranykora 1750 és 1900 közé tehető. A technológia fejlődése előtt a művészek és az illusztrátorok voltak azok, akik megosztották a természet szépségeit a világgal. Mielőtt feltalálták a fotográfiát, ez volt az egyetlen módja annak, hogy vizuálisan rögzítsék a világ számos növény- és állattfaját, ráadásul a színes képek az 1910-es évekig ritkaságszámba mentek. Az illusztrátori munkához óriási művészi készségre, kézügyességre, ismeretre és megfigyelőképességre volt szükség. A svéd természettudós orvos, Carl von Linné (latinosan Linnaeus), az elsőként 1735-ben megírt, de az 1758-as 10. kiadásával híressé vált Systema Naturae című munkájával a modern természettudomány alapjait fektette le. Az itt bemutatott művek legtöbbje már a Linné-féle alapvetések, többek között a kettős nevezéktan alapján készültek el, vagyis a kettős nevet alkotó első szó a nem vagy nemzetségnév, a második szó pedig megkülönbözteti az adott fajt a nem, vagy nemzetség többi fajától.


A jelen kiállítás képei a természettudósok és művészek közös tudásának és munkájának gyümölcsei, amelyeket a felvilágosodás kori Közép-Európa leghíresebb, legjelentősebb természettudományos munkáiból válogattunk ki.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése